שיטות גילוי נזילות בצנרת במאה ה-21

כאשר אנחנו מדברים על נזילה, אנשים רבים מדמיינים את התמונה הבאה: טפטוף הנובע מנקודה ידועה בקיר, ומתחתיה מוצב הדלי הבלתי נמנע. אולם, דימויים לחוד ומציאות לחוד. גילוי נזילות בצנרת, בייחוד בזו הפנימית, עלול להיות משימה מורכבת הרבה יותר, מכך, כזו המצריכה בעל מקצוע מיומן ואמצעים טכנולוגיים מתקדמים. מדוע, אם כן, כל כך קשה לאתר את הנזילות?

הסיבות המביאות לנזילות

כצעד ראשון, יש להדגיש כי המים הנוזלים יכולים למעשה להיות מים אשר עוברים בצנרת הביתית, מים משומשים אשר נעים מהאסלה או המקלחת או אפילו מי גשמים. ניתן להבחין בין שני גורמים עיקריים לנזילות אלה. הראשון הוא איטום שאינו ראוי של הבית, לרוב בשל רשלנות. נזילות אלה יופיעו, מטבע הדברים, בעיקר בתקופת החורף.

הגורם האחר מכניס אותנו לשדה משחק מורכב אפילו עוד יותר. אלו הן נזילות אשר מקורן במערכת האינסטלציה, עקב סיבות דוגמת בעיה בחיבורי הצינורת, פיצוץ המתרחש בצנרות המים וכן הלאה. כאן, הנזילות יכולות להופיע לכך אורך השנה, וקשה יותר לאתר את מיקומן.

 

מדוע המשימה כה מורכבת?

ישנן מספר סיבות בגינן איתור נזילות הופך למשימה שאינה פשוטה כלל. עיקר הבעיה נובעת כאשר מדובר בנזילה באחד הצינורות הפנימיים של הבית. מיותר לציין כי מערכת ביתית זו נחשבת למסועפת ביותר, ומכילה אינספור צינורות. אלה מוסתרים להם מאחורי הקירות, כך שלא ניתן, לפחות לכאורה, להגיע אליהם מבלי לפרק חלקים חשובים בבית.

בהקשר הזה, יש לזכור כי נזילה בצנרת אינה בהכרח נותנת את אותותיה החיצוניים. למעשה, היא יכולה להתקיים שנים על גבי שנים מבלי שנראה לכך סימן. אלא שבפרק זמן זה הרטיבות תחדור לתוך הקירות, ותפגע ביסודות הבניין פגיעה אנושה. הרטיבות עלולה גם לחדור לרהיטים השונים, לחולל נזקים במרצפות או בשטיחים ועוד.

כך מגלים נזילות באופן מסורתי

השיטות המסורתיות לגילוי נזילות מבוססות על הבדלים בלחצים. אחת הבדיקות הנפוצות נעשית באמצעות שעון הלחץ, שבא לבחון האם מים "בורחים" ממערכת הצנרת. במהלך הבדיקה, סוגרים כצעד ראשון את כל הברגים, ומנסים לזהות תנועה בשעון הראשי. כך ניתן לדעת אם יש נזילות, גם אם האיתור של המקור המדויק אינו פשוט. דרך פעולה אחרת מבוססת על החדרת בלונים לצנרות, בעיקר צנרות הדלוחין..

כך מגלים נזילות בעידן הטכנולוגי

בשנים עברו, איתור נזילות היה מצריך חדירה לתוך "עובי הקורה" (או הקיר), דבר שהותיר נזק רב לבניין. ברור שעם השנים החלה הטכנולוגיה המודרנית להיכנס לתמונה, כך שכיום ישנן מספר דרכים יעילות יותר לגילוי נזילות. אחד הכלים המרכזיים, בהקשר הזה, הוא מצלמה תרמית.

מצלמה תרמית מבוססת למעשה על קרניים אינפרא-אדומות. זוהי מצלמה אשר מצלמת את האזור, ומציגה, באמצעות הבדלים בגוונים, את הפרשי הטמפרטורה. מכאן יכולה עין מקצועית להסיק על נזילות או רטיבות. יהיו אלה המקומות בהם הגוון המוצג כהה יחסית, קרי, טמפרטורה נמוכה. בדרך זו, ניתן לדעת בדיוק את מקור הבעיה.

אמצעי חשוב נוסף הוא הפרוטימטר. בניגוד למכשיר הקודם, הרי שכאן ההתבססות תהיה על גלי רדיו, אשר בודקים את הלחות באזור מסוים. ההבדל העיקרי הוא בעומק החדירה שלהם, שעה שהוא נחשב לעמוק יותר מאשר זה של המצלמה התרמית. בשני המקרים גם יחד, נמנעים מהרס רב של הבית, ובעלויות נרחבות של תיקונו.

אז למי פונים?

איתור נזילות מכל סוג הוא עסק למקצוענים בלבד. לרוב, תהיה זו נחלתם של השרברבים, אשר מוזעקים על ידי הלקוח. עם זאת, איתור נזילות ניתן לעשות גם במסגרת בדק בית כללי יותר, הבוחן כל אחת מהמערכות החיוניות בו. בכל אחד מקרים, רצוי לטפל בבעיה בשלב מוקדם ככל האפשר, היות והיא נוטה להתגבר.

איתור נזילות ותיקון צנרת מים ללא הרס
איתור נזילות ובעיות רטיבות
איתור נזילות תת קרקעיות
איתור נזילות בבריכות שחיה
צילום קווי ביוב - צילום צנרת ביוב
ייבוש תת רצפתי ושיקום נזקי מים
בדק בית וביקורת מבנים

מאמרים נוספים

פיקוח עבודה עליון

פיקוח עבודה, תהליך הביצוע פיקוח עבודה הנדסי מאפשר למזמין השירות להיות רגוע כי איכות העבודה, טיב החומרים ומפרטי העבודה אכן יושלמו בהתאם לתכניות ולמפרטים שנקבעו

איתור ריחות רעים באמצעות בדיקת עשן

ריחות רעים כמו ריח של ביוב בבית או במשרד, פוגעים באיכות החיים ובמקרים מסויימים עלולים להוות סיכון בריאותי. חברת אינפרטק מתמחה באיתור ריחות רעים באמצעות

ייעוץ משפטי וכתב כמויות

המחלקה המשפטית המחלקה המשפטית נותנת מענה ללקוחות ולבתי משפט בכמה רבדים: חוות דעת טרום הליך משפטי, חוות דעת במסגרת הליך משפטי תלוי ועומד וחוות דעת

חוששים מנזילה?

צוות המומחים שלנו נותן שירות בכל חלקי הארץ!

רוצה שנחזור אליך?

מלאו את הפרטים הבאים
ונחזור אליכם בהקדם האפשרי: