מדריך מהיר לבעיות עובש ורטיבות בביתכם

• המפתח לשליטה בעובש הוא שליטה ברטיבות.
• אם עובש הוא בעיה בביתכם, עליכם לנקות אותו בהקדם ולטפל בבעיית חדירת מים או רטיבות לביתכם, המהווה קרקע פורייה להתפתחות עובש.
• חשוב לייבש אזורים ופריטים שנפגעו מנזקי מים תוך 24-48 שעות, על מנת למנוע התפתחות עובש.
• עובש עלול לפגוע בבריאותכם מאחר והוא מייצר חומרים אלרגניים, מגרים ובמקרים מסוימים רעלנים הפוגעים בעור, בעיניים, באף, בגרון ובריאות.

לחות יתר ואוורור לקוי יכולים לעודד התפתחות עובש בביתכם. אם הנכם חושדים שעובש פלש לביתכם חשוב לאתר את מקור הלחות שגרמה לכך ולמנוע אותו.

למרות שעובש מקורו בנבגים מיקרוסקופיים, ניתן בדרך כלל לאתרו בקלות. סימנים ראשונים לעובש יכולים להופיע בדמות סימפטומים של אלרגיה בדיירי הבית הנגוע.

אם מצאתם כי מתפתח עובש בביתכם, דעו כי הוא לא יעלם מעצמו. עליכם לנקוט בצעדים הבאים כדי לעזור לסלקו:

1. טיפול בבעיית הלחות: עובש אינו יכול להתפתח ללא לחות. סיבות שכיחות   לבעיות לחות הן: 
• דליפות עקב פגמים באיטום המבנה ובצנרת המים הביתית.
• גלישת מים עודפים מאמבטיות, קערות, כיורים ובתי שימוש.
• אוורור בלתי מספיק במטבח ובחדרי אמבטיה ושירותים.
• אוורור בלתי מספיק בסביבת מכשירי חשמל ביתיים בפעולה, כגון: מייבשי כביסה, מדיחי כלים, כיריים, וכדומה.

2. ייבוש חומרים רטובים: במיוחד במקרי גלישת מים עודפים או הצפה, יש להתחיל מיד בייבוש חומרים רטובים בכדי לעצור התפתחות עובש. מאווררים וייבשנים יכולים לעזור בתהליך זה. יש להפטר מחומרים שלא ניתן היה לייבשם תוך 48 שעות מקרות המקרה.

3. סילוק חומרים מזוהמים או טיפול בהם: לפני תחילת טיפול בעובש וניקויו, יש לשקול שימוש בציוד מגן. ציוד זה כולל כפפות גומי, משקפי מגן (עדיף ללא חורי אוורור), ביגוד חיצוני שניתן להסירו בקלות ו/או להפטר ממנו ומסכה עם מסנן אבק. יש פריטים שנפגעו מעובש שניתן להצילם ואחרים שלא, להלן רשימה של פריטים ואפשרויות הטיפול בהם:

בגדים: כתמי קמחון קלים ניתן לעיתים קרובות להסיר על ידי הברשת פני השטח מבחוץ והנחה לייבוש בשמש ובאוויר. פריטים רחיצים ניתן לנקות תחילה במים וסבון ולייבש לאחר מכן בשמש ובאוויר. בעובש עקשני יש לטפל באמצעים יותר חריפים.פריטים שניזוקו באופן רציני יש לזרוק לאשפה.

חומרים נקבוביים (שטיחים, מוצרי עץ, תקרה דקורטיבית וכו'): מפריטים כאלה יש להיפטר בעיקר אם העובש משמעותי. שטיחים לעיתים ניתן להציל בשיטות פשוטות, כמו רחיצה עם ספוג וסבון יבש או דטרגנט קצף ואז לנגב או להשתמש במכשיר שמפו.

נייר וספרים: למרות שלעיתים תכופות אין תקווה לפריטים אלו, נזק שולי ניתן לתקן ע"י הברשת עובש שטחי ופיזור עמילן תירס או טלק למניעת רטיבות.

4. ניקוי משטחים: חומרים לא נקבוביים כמו פלסטיק קשה, בטון, זכוכית, מתכת ועץ מוצק ניתן בדרך כלל לנקות מעובש. יש לשפשף העובש עם דטרגנט ומים ואחר כך לייבש לגמרי.

5. חיטוי משטחים: אחרי ניקוי משטחים קשים רצוי לחטא אותם. ערבוב ¼ עד ½ כוס חומר מלבין ב- 4 ליטר מים מספק תמיסת חיטוי אפקטיבית. יש לאפשר לתמיסה להתייבש על פני השטח של האזור המטופל. יש לפתוח חלונות כדי למנוע שאיפת האדים. יש לזכור כי לעולם אין לערבב חומר מלבין עם אמוניה – ערבוב כזה יכול ליצור גז רעיל.

6. מניעת התפתחות עובש: עובש יתפתח בביתכם בכל הזדמנות שתתאפשר לו. יש להיות ערניים לבעיות העובש, ריח, עיפוש וסימנים אחרים שעובש יוצר. שמירה על הכללים למניעת עובש היא הדרך הבטוחה ביותר כנגד אורח בלתי קרוא ומסוכן זה.

זכרו!  עובש אוהב מקומות נסתרים בביתכם, רק בגלל שאינכם רואים אותו מיד, אין זה אומר שאינו שם.

איתור נזילות ותיקון צנרת מים ללא הרס
איתור נזילות ובעיות רטיבות
איתור נזילות תת קרקעיות
איתור נזילות בבריכות שחיה
צילום קווי ביוב - צילום צנרת ביוב
ייבוש תת רצפתי ושיקום נזקי מים
בדק בית וביקורת מבנים

מאמרים נוספים

פיקוח עבודה עליון

פיקוח עבודה, תהליך הביצוע פיקוח עבודה הנדסי מאפשר למזמין השירות להיות רגוע כי איכות העבודה, טיב החומרים ומפרטי העבודה אכן יושלמו בהתאם לתכניות ולמפרטים שנקבעו

איתור ריחות רעים באמצעות בדיקת עשן

ריחות רעים כמו ריח של ביוב בבית או במשרד, פוגעים באיכות החיים ובמקרים מסויימים עלולים להוות סיכון בריאותי. חברת אינפרטק מתמחה באיתור ריחות רעים באמצעות

ייעוץ משפטי וכתב כמויות

המחלקה המשפטית המחלקה המשפטית נותנת מענה ללקוחות ולבתי משפט בכמה רבדים: חוות דעת טרום הליך משפטי, חוות דעת במסגרת הליך משפטי תלוי ועומד וחוות דעת

חוששים מנזילה?

צוות המומחים שלנו נותן שירות בכל חלקי הארץ!

רוצה שנחזור אליך?

מלאו את הפרטים הבאים
ונחזור אליכם בהקדם האפשרי: