ליקויי בניה תקדימים משפטיים

מאת: ראובן כץ מנכל בם

 

…מסתבר שאפשר גם אחרת לדוגמא מקרה, בו נעזרו הצדדים, לסילוק סופי ומוחלט של תביעה בחברת אינפרטק….

 

הדרך לדירת החלומות סוגה לא פעם בקוצי ההליכים המשפטיים ובטרם סיימו הדיירים את השתלמותם ההנדסית, הם נאלצים כבר לדשדש במסדרונות הדיסציפלינה המשפטית. להלן כמה "טיפים", למי שימצא בהם עניין:

 1. קיפוח זכותו הראשונית של קבלן/מוכר דירה, לבצע תיקונים בעיין – ראה:
  ע.א. 656/99 ד"ר בר שירה נ. מעונות ובנין (פ"ד נז (5) 1) בפני כב' הנשיא א. ברק, כב' המשנה לנשיא (בדימ') ש' לוין וכבוד השופטת מ' נאור (פסק דינה של כב' השופטת מ. נאור בהסכמת 2 השופטים.)

  מאחר וע"פ העדויות שהובאו בפני בית המשפט, הזניחו הקבלנים את חובתם לבצע תיקונים מלאים וניסיונותיהם לתיקונים, כשלו משך שנים רבות ובהסתמך על תקדים קודם [ע"א זכריה זלוצין נ. דיור לעולה בע"מ, פ"ס נ (2) 858] המפנה גם הוא
  ל: ע"א 4445/90 עמיגור (ניהול נכסים) בע"מ נ. יצחק מאיוסט ואח' (דינים עליון ל"ד 611):
  "[13] המערערת ביקשה שתינתן לה עצמה האפשרות לתקן את הליקויים, אך בית המשפט סירב. הוא הצביע על הסחבת והניסיונות הכושלים לתיקון הליקויים שהיו מנת חלקם של התובעים במשך תקופה כה ארוכה"

  לכן החליט כי זכותם של המשיבים היא לקבלן מן המערערת פיצוי כסף לבצע את התיקונים בעצמם בדרך כלל עניין הוא לשיקול הדעת של בית המשפט קמא אם ראוי בנסיבות המקרה, לתת לצד הנפגע סעד של אכיפה או סעד של פיצויים. בית המשפט קמא לא טעה כאשר בחר בנסיבות המקרה בסעד של פיצויים" [כל ההדגשות שלי – ר.כ].

  יתירה מזו, באותו עניין סירב בית המשפט קמא לחייב את הדיירים לבצע את התיקונים במשותף, באמצעות קבלן אחד, ואפשר לכל דייר לעשות תיקונים בעצמו, למרות הייקור הרב בשיטה זו. בית המשפט העליון, אישר זאת באומרו:

  "אכן חובה על המשיב לפעול להקטנת הנזק, ובכלל זה לצמצם את עלות התיקונים, אך חובה זו אינה חורגת מתחום הסביר. אין זה סביר לחייב כל אחד מן המשיבים להיות תלוי לעניין זה ברצון הטוב בשיתוף הפעולה של 19 משיבים אחרים".

  עד כאן הקטע המהותי של פסה"ד וכמובן, יש להתאים את הפרשנות לנסיבות השונות של המקרה הרלבנטי בו דנים.

 2. ייבוש רטיבות כלואה

  הצפות, מדליפות צנרת, חדירת מי גשמים או מרעין בישין אחרים פולטי מים, גוררים לא פעם, כאב ראש לא קטן המחייב עקירת המרצפות, סילוק התשתית הרוויה, וייבוש רכיבי הבטון, שיפור פרטי האיטום והשבת מצב לקדמותו, דבר המותיר פער תהומי בין צדדים. מסתבר שאפשר גם אחרת לדוגמא מקרה, בו נעזרו הצדדים, לסילוק סופי ומוחלט של תביעה בחברת אינפרטק, מרח' נחל שניר 25, מודיעין, טלפון 03-5795979, {שהוצעה על ידי הקבלן], על מנת שתבדוק את הליקויים הנטענים ע"י התובעים [בעזרת ציוד אינפרא] ותנחה את הקבלן הנתבע לתיקון מפגעי הרטיבות תחת פיקוחה. [פשרה שאושרה כפסק דין ע"י כב' השופטת פרוסט-פרנקל אושרי] בבית משפט השלום בתל אביב-יפו.

 

איתור נזילות ותיקון צנרת מים ללא הרס
איתור נזילות ובעיות רטיבות
איתור נזילות תת קרקעיות
איתור נזילות בבריכות שחיה
צילום קווי ביוב - צילום צנרת ביוב
ייבוש תת רצפתי ושיקום נזקי מים
בדק בית וביקורת מבנים

מאמרים נוספים

פיקוח עבודה עליון

פיקוח עבודה, תהליך הביצוע פיקוח עבודה הנדסי מאפשר למזמין השירות להיות רגוע כי איכות העבודה, טיב החומרים ומפרטי העבודה אכן יושלמו בהתאם לתכניות ולמפרטים שנקבעו

איתור ריחות רעים באמצעות בדיקת עשן

ריחות רעים כמו ריח של ביוב בבית או במשרד, פוגעים באיכות החיים ובמקרים מסויימים עלולים להוות סיכון בריאותי. חברת אינפרטק מתמחה באיתור ריחות רעים באמצעות

ייעוץ משפטי וכתב כמויות

המחלקה המשפטית המחלקה המשפטית נותנת מענה ללקוחות ולבתי משפט בכמה רבדים: חוות דעת טרום הליך משפטי, חוות דעת במסגרת הליך משפטי תלוי ועומד וחוות דעת

חוששים מנזילה?

צוות המומחים שלנו נותן שירות בכל חלקי הארץ!

רוצה שנחזור אליך?

מלאו את הפרטים הבאים
ונחזור אליכם בהקדם האפשרי: