כיצד מבצעים איטום גגות

אם הטקסט הזה היה נכתב לפני עשור וחצי, רוב הסיכויים שטכניקת האיטום הבלעדית המופיעה בה הייתה זיפות. מי מאתנו לא זוכר את ריח הזפת החמה המתחממת באותם מכלים גדולים ומהבילים? לרוע מזלם של זפתי הגגות, מספר אנשי מקצוע הוציאו שם רע לטכניקה המוצלחת יחסית הזאת בכך שהחליטו לחסוך בחומרים. במקום למרוח שכבת זפת הגונה על כל שטח הגג, העדיפו לעגל פינות ופשוט למרוח את הגג בשכבת זפת דקה במיוחד ולא אחידה ולאחר מכן לסייד את הגג. במבט שטחי ובעין לא מקצועית גג מסויד נראה כאילו עבר זיפות וסיוד, אבל בסופו של דבר האיטום לא החזיק מעמד ולו לאורך חורף אחד בלבד וקרנה של טכניקת הזיפות ירדה בהדרגה. במקביל לירידה בקרנו של הזיפות, עלתה קרנן של טכניקות חדשות ומתקדמות ובראשן היריעות הביטומניות.

 

בחירת החומר המתאים ביותר

בחירת חומר האיטום המתאים יותר היא הצעד הראשון בדרך לאיטום מוצלח. כיום ישנם בשוק חומרים רבים שנחשבים למצוינים ולמוצלחים, אבל לא כל חומר מתאים לכל תנאי שטח. למעשה בחירה לא נכונה ולא מושכלת בחומר האיטום עלולה להוביל לכשל של האיטום, גם במידה והחומר הונח בצורה מקצועית ואמינה. אי לכך, חשוב מאוד להקפיד לעבוד רק מול חברה מקצועית ואמינה שפועלת בתחום שנים רבות ומסוגלת לספק הוכחות לאיכות העבודות שלה לאורך השנים. חומרי האיטום הפופולאריים ביותר הקיימים היום הם זפת חמה, יריעות ביטומניות, חומרי איטום פולימרים ואקריליים, ביטומנים משחתיים או יריעות TPO,EPDM ו PVC.

 

התאמת החומר לתשתית הקיימת

הכלל הראשון בתורת התאמת חומרי האיטום לתשתית הוא שחומרים בני אותה משפחה מספקים אחיזה טובה יותר מאשר חומרים שמגיעים ממשפחות שונות. כך למשל יריעות ביטומניות יספקו אחיזה מצוינת לו יונחו על גבי משטח מזופת כיוון ששני החומרים מגיעים מאותה המשפחה (החומרים הביטומניים) אך לא יחזיקו מעמד לאורך זמן לא יונחו על פני חומרי איטום אקריליים. באותו אופן בטון יתחבר בצורה מושלמת לבטון אבל לא יחזיק מעמד על פני פלסטיק, כיוון שפלסטיק אינו שייך למשפחת חומרי האיטום הצמנטים.

הכלל השני אומר שחומרי האיטום השונים תמיד יספקו אטימה טובה יותר לו יונחו על פני תשתית הבטון של הגג באופן ישיר, מאשר אם יונחו על פני שכבות של חומרי אטימה שהונחו בעבר. בישראל ישנם עשרות אלפי גגות בהם מונחת שכבה אחרי שכבה של חומרי איטום כשבסופו של דבר האיטום המתקבל עלוב ביותר. במקרים רבים אין דרך להתחמק מהפעולה הסיזיפית של קילוף כל שכבות האיטום הקודמות והנחת שכבות חדשות.

 

כל חומר והמשטח שלו 

יריעות ביטומניות יש להניח על גגות בטון או בטקל חדשים ועל גגות שעברו זיפות. ניתן להניח אותן גם על פני יריעות ביטומניות שהונחו בעבר, אבל אז יש לוודא כי בוצעו ההכנות המקדימות הדרושות לאטימה המושלמת. זפת ניתן להניח על פני גגות חדשים או על פני גגות שבהם בוצע זיפות בעבר ולא על כל חומר איטום אחר. חומרי איטום פולימרים ואקריליים מתאימים למריחה על פני תשתית בטון בלבד, כל עוד הונחה עליה שכבת יסוד לפי התקנות המקובלות. חומרי איטום משחתיים משמשים בעיקר לאיטום גגונים או לביצוע תיקונים בלבד באזורים שעברו זיפות או איטום בעזרת יריעות ביטומניות ושאר סוגי היריעות מתאימות לכל סוגי התשתיות. החיסרון הגדול של היריעות (EPDM, PVC, TPO) הוא בכך שהן מונחות על הגג ולא מרותכות או מודבקות אליו וכך כשל מקומי עלול להוביל לחדירת מים אל מתחת לשטח פני הממברנה הנוצרת. היתרון הגדול שלהן טמון ביכולת העמידות והשרידות הגבוהה שלהן מה שבא לידי ביטוי בעשרות שנים של שימוש ללא צורך בתחזוקה כלל.

איתור נזילות ותיקון צנרת מים ללא הרס
איתור נזילות ובעיות רטיבות
איתור נזילות תת קרקעיות
איתור נזילות בבריכות שחיה
צילום קווי ביוב - צילום צנרת ביוב
ייבוש תת רצפתי ושיקום נזקי מים
בדק בית וביקורת מבנים

מאמרים נוספים

פיקוח עבודה עליון

פיקוח עבודה, תהליך הביצוע פיקוח עבודה הנדסי מאפשר למזמין השירות להיות רגוע כי איכות העבודה, טיב החומרים ומפרטי העבודה אכן יושלמו בהתאם לתכניות ולמפרטים שנקבעו

איתור ריחות רעים באמצעות בדיקת עשן

ריחות רעים כמו ריח של ביוב בבית או במשרד, פוגעים באיכות החיים ובמקרים מסויימים עלולים להוות סיכון בריאותי. חברת אינפרטק מתמחה באיתור ריחות רעים באמצעות

ייעוץ משפטי וכתב כמויות

המחלקה המשפטית המחלקה המשפטית נותנת מענה ללקוחות ולבתי משפט בכמה רבדים: חוות דעת טרום הליך משפטי, חוות דעת במסגרת הליך משפטי תלוי ועומד וחוות דעת

חוששים מנזילה?

צוות המומחים שלנו נותן שירות בכל חלקי הארץ!

רוצה שנחזור אליך?

מלאו את הפרטים הבאים
ונחזור אליכם בהקדם האפשרי: