דין מוסר

כתבה מתוך ידיעות אחרונות מאת: בועז אוקון

 

חתמתם על פרוטוקול מסירה של דירה שקניתם וויתרתם על כל טענה לגבי ליקויי בניה?
זה לא אומר שלא תוכלו לדרוש פיצויים מהקבלן…

חתימה על פרוטוקול מסירה של דירה, שבו מוותר קונה הדירה על כל טענה לפגם או ליקוי בבניה,אינה מונעת ממנו לדרוש פיצויים  אם הליקויים לא היו ניתנים לגילוי בעת המסירה. כך קבע שופט בית משפט השלום בצפת סאאב דבור (בת"א 1773-04 גילה ויצחק מזוז נ' אטדגי אהרון בנין והשקעות בע"מ ואהרון אטדגי). בית המשפט הדגיש את חשיבות ההגנה על רוכשי דירות,ושב על אימרתו  של השופט ורדי זיילר, לפיה "דירתו של אדם אינה רק נכס כספי, אלא היא מרכז חייו ומרכז חיי בני משפחתו. זהו נכס שאדם רגיל משקיע בו חלק משמעותי מהונו ומאונו מתוך מגמה לאפשר ניהול חיים תקינים ומהנים לו ולבני משפחתו. מידת הסבל ואי הנוחות הנגרמים למעשה עקב ליקויים הינה לכן משמעותית מאוד.

תחילת הפרשה ביום 21.1.98 עת רכשו התובעים דירה מחברת הבניה אטדגי אהרון בנין והשקעות בע"מ, המצויה בשליטת אהרון אטדגי. התובעים קיבלו לידיהם את הדיר במועד ושילמו את מלוא התמורה עבורה. במעמד המסירה חתמו על פרוטוקול מסירה. זמן קצר לאחר מכן גילו ליקויי בניה שונים, ובהם רטיבות. הם פנו לחברה הקבלנית עוד בתוך תקופת הבדק, אבל למרות שנשלחו עובדים מטעם החברה, הליקויים לא הוסרו. התובעים הגישו תביעה בסכום של כמעט 300,000 שקל נגד החברה ומנהלה.

בית המשפט מינה מומחה, וזה העריך את עלות תיקונם של ליקויי הבנייה בכ-100,000 שקל. חוות הדעת שהגיש המומחה אומצה ע"י בית המשפט, ונקבע כי החברה הקבלנית חייבת לשלם את הסכום בתוספת מע"מ כחוק.
העובדה שהנתבעים חתמו על פרוטוקול מסירה של הדירה, שבו נקבע כי אין להם כל טענה נגד החברה הקבלנית, לא עמדה להם לרועץ. השופט הסביר כי פרוטוקול כזה יכול להתייחס רק לאותם ליקויים שהרוכש מודע להם בעת מסירת הדירה, ואם לא ניתן לגלות את אותם ליקויים, ממילא לא ניתן להצביע עליהם. הקונה ממילא לא יכול לוותר על טענות בקשר לליקויים שהוא אינו ער לקיומם.

יותר מכך נקבע ש"אין להעניק משמעות רבה לוויתור…כאשר החתימה על כתב הוויתור היוותה תנאי למסירת הדירה, משום שוויתור כזה נעשה תחת לחץ ולא מרצון חופשי.

בית המשפט לא הסתפק בחיוב החברה הקבלנית. הוא חייב גם את המנהל בסכום הפיצויים שנפסק, תוך שימוש בדוקטרינה של "הרמת מסך" בין החברה לבין מנהלה. במקרה זה היה המנהל הרוח החיה בחברה. הראיות לימדו שהוא הקים חברות אחדות בניהולו. "הוברר כי החברה מבצעת מספר פרויקטים ולאחר מכן נותרת עם חובותיה, והנתבע (מנהל החברה) הולך ופותח לו חברה חדשה לצורך ניהול עסקיו". בנסיבות אלה ניתן לומר ש"החברה היוותה את הקליפה המשפטית שמאחוריה הסתתר הנתבע וניהל את עסקיו. ברור הדבר כי הנתבע ידע מה היה מצבה של החברה, והיה מעורה בכל חובותיה מעלליה וזכויותיה". לכן לא היה מקום להותיר את התובעים רק מול החברה דלת האמצעים, אלא לחייב גם את המנהל שהיה בעליה.

בית המשפט קבע כי לתובעים נגרמה עוגמת נפש רבה בשל ליקויי הבנייה ונזקי הרטיבות. התובעים  ציפו להנות מהדירה, אבל במקום זה נאלצו להתמודד עם בנייה מטיב ירוד לפיכך נפסק להם סכום נוסף של 10,000 שקל על חשבון עוגמת הנפש שנגרמה להם.

איתור נזילות ותיקון צנרת מים ללא הרס
איתור נזילות ובעיות רטיבות
איתור נזילות תת קרקעיות
איתור נזילות בבריכות שחיה
צילום קווי ביוב - צילום צנרת ביוב
ייבוש תת רצפתי ושיקום נזקי מים
בדק בית וביקורת מבנים

מאמרים נוספים

פיקוח עבודה עליון

פיקוח עבודה, תהליך הביצוע פיקוח עבודה הנדסי מאפשר למזמין השירות להיות רגוע כי איכות העבודה, טיב החומרים ומפרטי העבודה אכן יושלמו בהתאם לתכניות ולמפרטים שנקבעו

איתור ריחות רעים באמצעות בדיקת עשן

ריחות רעים כמו ריח של ביוב בבית או במשרד, פוגעים באיכות החיים ובמקרים מסויימים עלולים להוות סיכון בריאותי. חברת אינפרטק מתמחה באיתור ריחות רעים באמצעות

ייעוץ משפטי וכתב כמויות

המחלקה המשפטית המחלקה המשפטית נותנת מענה ללקוחות ולבתי משפט בכמה רבדים: חוות דעת טרום הליך משפטי, חוות דעת במסגרת הליך משפטי תלוי ועומד וחוות דעת

חוששים מנזילה?

צוות המומחים שלנו נותן שירות בכל חלקי הארץ!

רוצה שנחזור אליך?

מלאו את הפרטים הבאים
ונחזור אליכם בהקדם האפשרי: