למידע ופרטים נוספים התקשרו

מילון מושגים

רטיבות קפילארית - משמעות המילה "קפילארית" הנה "נימית". פעולת נימיות מתייחסת ליכולת של מים לטפס מעלה כנגד כוח הכבידה בחומר נקבובי (נימים), ככל שהנימים דקים יותר - יעלו המים לגובה רב יותר.

רטיבות קפילארית בקירות המבנה, מעידה על קיומה של רטיבות כלואה או היקוות מים במצע הריצוף מתחת לרצפות (חול/ סומסום). למים הכלואים אין מקום המלטות ועל כן יספגו ויצרו רטיבות קפילארית ויטפסו כלפי מעלה אל הקיר. הדבר עלול להיגרם בשל איטום לקוי במבנה או בשל נזילה במערכות האינסטלציה.

סימנים לקיומה של רטיבות קפילארית בקירות הם רטיבות מעל הפנלים או קילופים והתנפחויות בקיר בחלקו התחתון, כתמי צבע, בליטות בצבע, כתמי עובש בקירות ועוד. אלה מעידים על רטיבות אשר איננה מגיעה מהתקרה, מקור המים הנו תחתון - בתחתית הקיר, מתחת לשכבת הריצוף או מתחת לפני הקרקע.

 

רטיבות כלואה - רטיבות שנוצרה כתוצאה מנזילה בצנרת או הצפה עלולה להיספג תחת הריצוף ולהימצא שם זמן רב. מבנה הסובל מרטיבות כלואה עלול לגרום לבעיות רבות, החל מריחות לא נעימים, דרך פגיעה במנה ועד מחלות. המים הכלואים מתחת לריצוף ימצאו דרכם מהר מאוד בקירות הבית ועלולים להתפשט לאזורים נוספים בבית שלא נפגעו קודם לכן, לחדרים סמוכים למשל. לכן גם אזורים שלא נראים רווי מים - עלולים להיות בסכנת רטיבות. כמו כן, מים שמתאיידים גורמים ללחות יתר וגם היא מזיקה הן למבנה והן לבני האדם.

 

מצלמה תרמית - מצלמה תרמית מאפשרת הדמיה תרמוגרפית ע"י שליחת קרני אינפרא אדום, המרתן לאותות אלקטרונים וחישוב הטמפרטורה (הפרשי חום וקור) של העצם הנסרק ובכך מאפשרת, תמונה חזותית בצג המצלמה בגוונים קבועים מראש, למשל: ככל שהגוון הכחול (או סגול) כהה יותר, כך האזור הנצפה רטוב יותר. לצורך מיפוי של מוקדי לחות ורטיבות הנתונים המתקבלים בסריקה מאפשרים לאתר בדיוק רב את מקור הרטיבות. זוהי טכנולוגיה מתקדמת ביותר בעולם לאיתור כשלי בניה וכשלים טכניים.

בכדי לאפשר הצלחה מקסימאלית ועבודה נקייה ללא כל צורך בהרס מיותר, נעשה שימוש במצלמה טרמית לאיתור נזילות שאינה דורשת מגע עם העצם המאובחן ומאפשרת זיהוי מדויק של מקור הרטיבות וכיוון התפשטותה, בכך ניתן לאתר במדויק את מקור הכשל ונתיב חדירת המים.

 

עיבוי / קונדנסציה - עיבוי הוא תהליך בו אדי מים באוויר הופכים ממצב של גז למצב נוזל. הפרש הטמפרטורה בין קירות החזית הקרים ובין הקירות הפנימיים המחוממים, בעיקר בימות החורף, גורמים להיווצרות אדי מים ולטיפות זעירות. בידוד לקוי בקירות החזית מהווים את הגורם העיקרי להיווצרות עיבוי והזעה, להם מתווסף העובש במרקם השחור.

פטריות עובש בחלל הדירה נוצרות כתוצאה מפגם תרמי וגשרי קור אשר אינם מבודדים כראוי. כל האוויר מכיל אדי מים, אך כמות אדי המים באוויר נקבעת על ידי הטמפרטורה של האוויר. יחס זה נקרא "הלחות היחסית". אוויר חם מסוגל לשאת הרבה יותר לחות מאשר אוויר קר, ככל שהטמפרטורה של אוויר עולה הוא מסוגל להחזיק נפח גדול יותר של מים.

האוויר רווי אדי המים (בכל טמפרטורה נתונה) יותיר אגלי מים (עיבוי) על גבי כל משטח קר מספיק. הטמפרטורה של פני השטח שבו לחות זה תהווה נקראת "נקודת הטל" (לדוגמא, הוצאת בקבוק זכוכית קר מהמקרר, יהפוך במהרה לרטוב).

תסמינים המופיעים במקומות בסיכון הגבוה ביותר של התעבות מים:

· עיבוי חלון - אגלי מים על חלונות

· בריכות של מים על אדן החלון

· אגלי מים על קירות חיצוניים

· כתמים לחים על קירות חיצוניים

· כתמים לחים בפינות חדרים ותקרות

· קירות פנימיים לחים

· עובש שחור על מסגרות חלונות, גומחות חלון ועל אדני חלונות

· עובש שחור על קירות - במיוחד פינות וגומחות עם זרימת אוויר קטנה

· עובש שחור בארונות, וילונות ובבגדים

· קירות פנימיים רטובים

· עובש שחור על שטיחים

 

קורלטור – CORRELATOR - מכשיר אלקטרוני רב עוצמה לאיתור דליפות בצינורות מים, כאשר מיקום הדליפה אינו ידוע והמרחקים יחסית גבוהים. שני (או יותר) חיישנים ממוקמים משני צדדי הצינור החשוד בנזילה, החיישנים בעלי יכולת סינון מתוחכמת, מעבירים את הקול באופן אלחוטי ליחידת העיבוד. ביחידת העיבוד, אלגוריתם מתמטי משמש כדי לקבוע את המיקום המדויק של רעשים מסוימים (כגון קול דליפה, שריקה) על הצינור, התוצאה מתקבלת על צד המכשיר וכך נקבע באופן מדוייק מיקום הנזילה בצינור.

 

רדאר חודר קרקע (GPR) – מכשיר לגילוי עצמים מתחת לפני הקרקע, מבנים, שינויים בחומר, חללים וסדקים. באמצעות פולסים של אות רדיו בתדר גבוה, אשר מועברים אל עומק האדמה, ממנה מוחזרים אותות המאוחסנים על מדיה דיגיטלית. המחשב מודד את הזמן שלוקח להגיע מהיעד אשר מציין עומק ומיקומו, האותות החוזרים מעובדים על ידי המערכת, מאוחסנים במחשב לניתוח נתונים נוספים לפי צורך ומוצגים בצג של היחידה.

 

שירוול צנרת ביוב / ניקוז - תיקון צנרת ביוב או ניקוז בטכניקת השירוול הוא אפשרות פחות פולשנית (ללא הרס) לתיקון בעיות קו ביוב נפוצות מאשר תיקון ביוב מסורתי. בעבר תיקון מסורתי כלל חפירה והרס רב, כיום לא כך הדבר, אין צורך לחפור או לשבור קירות והוא יכול להתבצע מתחת מבנים קיימים מבלי להזיק למבנה או לדיירי הבית. בשיטה זו ניתן לתקן את הצינור מבפנים, ע"י החדרת בד עשוי סיבי זכוכית וחומרים מדביקים, ברגע ההדבקה החומרים הופכים להיות חלק בלתי נפרד מהצינור - כאילו היו שם כל הזמן. שיטה זו היא ירוקה וידידותית לסביבה – ללא הרס, פסולת או שאריות בניין.