למידע ופרטים נוספים התקשרו

ייבוש תת רצפתי ושיקום נזקי מים

הדרך הקלה והמהירה לייבוש ושיקום נזקי מים ורטיבות

הנזילה אותרה, עכשיו הזמן לשקם ולייבש את נזקי המים

בסקירה שלפניכם נתאר כל מה שחשוב לדעת על ייבוש תת רצפתי. אך לפני כן, בכמה מילים, על השלב שלפני כן – איתור של נזילות. איתור נזילות מבעד לצנרת מים פגומה או בשל איטום לקוי יכול להתבצע באמצעים שונים. דרך מומלצת לשם כך הינה שימוש במצלמה טרמית, שמאפשרת הצצה לתוך קיר או רצפה, ללא שבירה או קידוח. ניתן גם לבצע זיהוי של הנזילות בגז (הזרמת גז בצנרת וזיהוי האזורים שמהם הוא פורץ החוצה). אך פעולה זאת הינה רק ראשית הדרך. לאחר מכן, עולה הצורך לבצע ייבוש תת רצפתי.

מומחי חברת אינפרטק מסבירים כל מה שחשוב לדעת על ייבוש תת רצפתי ובפרט – בשיטות לא הרסניות, שלא מחייבות חפירה תחת הריצוף, החלפת ריצוף או החלפת המצע שתחת הריצוף (שכבת החול, סומסום וכדומה).

לאחר שאותרה וטופלה הנזילה, הרטיבות נותרה כלואה בקיר/רצפה ומזיקה למבנה ולנמצאים בו. הרטיבות, הלחות וזיהום המים גורמים להתנפחויות, התרופפות חיבורים, ריחות רעים, עובש, אלרגיות, זיהומים במבנה, בתכולה ובציוד. הרטיבות עלולה להתפשט לאזורים נוספים, לכן את המים חשוב לייבש בהקדם ולבצע ייבוש תת רצפתי בכדי שהבית לא יהפוך "למבנה חולה".

ייבושים תמונה ראשית2

בדיקת לחות

בשלב ראשון, על מנת למפות את אזורי הרטיבות יש לבצע בדיקת מעבדה בכדי לקבוע את אחוזי הלחות במצע אשר מתחת לאריחים (שיש/פרקט/קרמיקה וכו') ברמת דיוק גבוהה. הבדיקה נעשית על ידי קידוח חורים בודדים בין חיבורי האריחים (לרוב במקומות נסתרים כמו מאחורי המקרר), לקיחת דגימות חול או סומסום ממצע המילוי מתחת לריצוף ומסירת הדגימות למעבדה מוסמכת. תוצאות בדיקת הלחות מאפשרות לקבוע מהו הטיפול המתאים וכוללת דו"ח מסכם הקביל בבית משפט במידת הצורך. 

water damage

טכנולוגיה חדישה נלחמת ברטיבות

ניתן להפחית את נזקי הרטיבות ולמנוע את התפתחות עובש. כאן נכנסים לתמונה אנשי המקצוע של אינפרטק: באמצעות תהליך יסודי ומכשור חדשני ומתקדם, אנחנו פועלים לאתר את היקף ומיקום הרטיבות שהצטברה בתוך המבנה על ידי לקיחת דגימות לחות למעבדה ועל פי התוצאות מבצעים ייבוש רטיבות מתחת לריצוף במספר שלבים הכרחיים הכוללים קידוח חורים, שימוש במשאבות רבות עוצמה, יבשני עיבוי ומפוחים.

wet2

ייבוש רטיבות מתחת לריצוף – לעצור את הנזקים

ככל שמקדימים לבצע ייבוש רטיבות מתחת לריצוף, כן ייטב. ומדוע בעצם זה חשוב כל כך: לאחר שסובלים מהצפה או מנזילה בצנרת, המים נכלאים בתוך אלמנטים שונים במבנה. למשל, שאריות של מים ממלאים את המרצפות, את הקירות, פאנלים וכדומה. אותה רטיבות יכולה לנדוד ולהגיע גם לאזורים נוספים. נוצרים מפגעי ריח, עובש, התקלפות בקיר ובטיח ועוד. המבנה בעצם הולך ונפגם ולא יהיה לכך סוף, אם לא מייבשים כמה שיותר מהר את הרצפה. מי שלא ממהר לעשות כן, יגלה כי הנזקים הולכים ומחמירים. בקיצור, ייבוש תת רצפתי עוצר את הנזקים.

רטיבות מתחת לריצוף לא חולפת מעצמה

אם נשפכים מים מעל הרצפה, הרי שהנוזל מתייבש ומתאדה מעצמו. לעומת זאת, רטיבות מתחת לריצוף לא חולפת מעצמה. המים שנלכדים תחת מרצפות, מתחת לפרקט או לבטון חודרים עמוק ויש צורך לבצע פעולות שונות לצורך הייבוש. למרבה המזל, לא חייבים דווקא לעקור את כל המרצפות או להחליף את החול שמשמש מצע עבור הרצפה. כפי שנראה בהמשך, אפשר להנהיג שיטות ייבוש מתקדמות, תוך שימוש במכשור וטכנולוגיות חדישות. מומחי חברת אינפרטק מספרים כי הם עושים שימוש בציוד שמגיע מחו"ל, שמיועד לצרכי ייבוש תת רצפתי, תוך שמירה על המבנה ותוך השגת חיסכון כספי ניכר.

מה צריך לעשות לפני ייבוש מבנים

על מנת לייעל את התהליך של ייבוש מבנים וכדי להשיג את התוצאות המרביות בייבוש תת רצפתי, נהוג לבצע מדידות ובדיקות. לאחר שההצפה או המים שמעל הרצפה נשאבו או התייבשו, בודקים את רמת הלחות מתחת לרצפה, בתוך הקיר או בכל מקום נסתר אחר, שבתוך המבנה. לצורך כך, מבצעים קידוח זעיר באזורים רצויים, שבדרך כלל יהיה בלתי גלויים לעין. כך למשל, ניתן לקוח חור זעיר במקום שנמצא תחת המקרר או תחת מכשיר אחר. במקומות שנקדחו משיגים גישה אל המצע שתחת הרצפה. לוקחים דגימה מהמצע הזה ושולחים למעבדה מוסמכת. כך ניתן לבדוק מהי רמת הלחות, עד לאן הגיע הרטיבות. לאחר מכן, אפשר להחליט על טכניקת הייבוש ואורך הייבוש, להשגת התוצאות הטבות ביותר. 

 שלבי ייבוש ושיקום נזקי הרטיבות

ייבוש תת רצפתי למצע חול/סומסום מתחת לריצוף

ייבוש רטיבות מתחת לריצוף (חול/סומסום) נעשה באמצעות קידוחי חורים בקוטר של 50 מ"מ. לקידוחים אלו מוחדרים צינורות באותו הקוטר המחוברים למדחסים רבי עוצמה היונקים את הרטיבות והלחות מתחת לאריחים, בשילוב דחיסת אויר בתנאים המתאימים.

ייבוש חללים/קירות/תקרות/בטון קונסטרוקטיבי

תהליך ייבוש זה נעשה באמצעות מפזרי חום, ייבשני עיבוי, מפוחים רדיאליים ו/או אקסיאלים במחזוריות נשלטת בתכנות מראש.

טיהור אויר וריחות

טיהור אויר ממיקרואורגניזמים, טחב, עובש וחלקיקי אבק באמצעות מחוללי אוזון (ידידותי לסביבה) או פלסמה.

התוצאה:

ייבוש ושיקום המבנה במהירות ביעילות, ללא החלפת הריצוף וללא הרס.

אינפרטק מובילה את תחום ייבוש תת רצפתי, ייבוש מבנים, ייבוש חול רטוב ושיקום נזקי מים בעזרת הטכנולוגיה החדישה בעולם. שיטת ייבוש תת רצפתי המתקדמת של אינפרטק מאפשרת לכם ע"י קידוחים וללא הרמת אריחים - למנוע את נזקי הרטיבות במבנה, ולהחזיר את המצב המקורי לקדמותו.

 wet3

השלכות הרטיבות הנגרמת מנזקי צנרת ו/או חדירות מי גשם

נזק למבנה: הרטיבות עלולה לגרום להתנפחות, עובש ולחות יתר של חומרי הבניה ולהתפשט גם לאזורים שלא נפגעו.
נזק לערך הדירה: המבנה נפגע? ערך הדירה יורד, ככל שתחכו יותר, הנזק יגדל, וערך הדירה שלכם יפגע יותר.
נזק לשכנים: רטיבות במבנה שלכם עלולה להתפשט גם לדירות סמוכות. במקרה כזה, אתם עלולים לשאת באחריות על תיקון הרטיבות גם בדירות הסמוכות.
נזק לבריאות: רטיבות מביאה להתרבות לא רצוייה של עובש, חיידקים, פטריות ומיני מיקרואורגניזמים, אלה גורמים לא רק לריח רע, אלא גם פוגעים באיכות האוויר, ועלולים לגרום לאלרגיות, ולזיהומים ולמחלות הרעלה.

ייבוש רטיבות כלואה כדי שמשקל המים לא יכביד על המבנה

אנשי מקצוע בתחום ייבוש תת רצפתי מדגישים כי ייבוש רטיבות כלואה מונע את הרס הקירות, הטיח והצבע. אבל יש לו עוד כמה סיבות חשובות. למשל, הייבוש מסלק את המשקל העודף של המים הכלואים. כאשר עודפי מים נספגים בתוך מבנה, קיר או רצפה, הרי שמדובר על משקל עודף שמכביד על המבנה כולו. עם הזמן, דבר זה עלול לערער את המבנה ויש המגדירים זאת בתוך מבנה חולה. הרטיבות יכולה להגיע אף לברזלים שבתוך העמודים או לנדוד לדירות סמוכות. כדאי להוסיף כי הרטיבות הזאת כמובן מזיקה גם לרהיטים ולציוד צמוד קיר או רצפה אחר. אלה סיבות לכך שמאוד חשוב לנקוט את צעדי הייבוש המקצועיים וכמה שיותר מהר.

 

wet4

שיקום מבנים לשימור

אינפרטק מובילה את תחום שיקום נזקי הרטיבות במבנים מיוחדים המיועדים לשימור, מבנים הסטורים ומבנים עתיקים.
הימצאות רטיבות ולחות בקירות, ברצפה ובתקרה עלולה לגרום לבלאי מואץ של המבנה, פגיעה ביסודות המבנה, מפגע בריאותי וירידת ערך הנכס.
במסגרת תהליך השיקום מתבצע ייבוש תת רצפתי, ייבוש קירות ותקרות כורכר עבים, ייבוש חללים לחים, ייבוש קירות אבן כגון: אבן חול, אבן טבעית, לבני חימר, טיח.

שיקום מבנים הסטוריים לשימור מחייב מקצועיות ומיומנות רבה, על מנת לאפשר המשך פעילות במבנים לעוד שנים רבות ולהנות מערכם וייחודם ההסטורי.

inf1

יתרונות הייבוש של אינפרטק

 • מכשיר שקט וידידותי, מתאים גם לבתים מאוכלסים.
 • הרס מינימלי של אריחים.
 • זמן ייבוש קצר ביחס לאפשרות החלפת החול והריצוף.
 • עלות נמוכה באופן משמעותי ביחס לאפשרות החלפת האריחים, הארונות והריהוט.
 • המכשור חסכוני בחשמל, מתקדם וחדיש ביותר - מיוצר בגרמניה.
 • ידידותי לסביבה - אינפרטק דוגלת במגמה העולמית הירוקה לשמירה על איכות הסביבה.

ייבוש רצפה לאחר הצפה, לשמירת הבריאות שלכם!

ייבוש רצפה לאחר הצפה חשובה, אם כן, בכדי לשמור על שלמות המבנה וכדי למנוע התערערות. ללא ספק, ללא הייבוש ולאור הנזקים שיצטברו, ערך הדירה ושוויה עלולים לרדת במידה רבה. אך מלבד הנקודות החשובות הללו, הייבוש של הרצפה ושל כל מה שנמצא מתחת לריצוף חשובים גם בגלל הבריאות. נוכחות של רטיבות ברצפות או בקירות מהווים מצע להתפתחות של עובש, פטריות, ריח לא נעים. כל הדברים הללו עלולים לגרום לאי נוחות וסבל. עובש עלול להכביד על הנשימה. פטריות וכתמים על הקירות מהווים מפגע אסתטי שעלולים להחליש את הגוף ולעורר תחלואה. אם בריאות בני הבית והמשפחה חשובים לכם, יש להקדים ולייבש את הרצפה, הריצוף, התקרות וכל חלקי המבנה הנסתרים מהעין.  

ייבוש רצפה אחרי הצפה בתהליך חסכוני, יעיל ומהיר

נכון אמנם שייבוש תת רצפתי איננו תהליך שאורך חצי שעה או שעה. זה בהחלט תהליך שצריך להשקיע בו את הזמן המתאים. יחד עם זאת, ייבוש רצפה אחרי הצפה בשיטות המתקדמות הינו הרבה יותר מהיר (וגם חסכוני) ביחס לחלופה. מהי בעצם החלופה ולמה הייבוש יותר מהיר ומשתלם? ההסבר פשוט. האפשרות האחרת לייבוש מחייבת שיפוץ של ממש. כלומר, פירוק של כל המרצפות, הוצאת החול או הסומסום והשכבה הפנימית ומילוי בחול ומצע חדשים ויבשים. לאחר מכן מבצעים כמובן ריצוף חדש. תהליך זה אורך די הרבה זמן. תהליך זה מחייב השקעה כספית מאוד מאוד גבוהה. זה תהליך שרצוי להיכנס אליו רק אם בכל מקרה תכננתם לשפץ את המבנה או הדירה. הייבוש בשיטות החכמות, מאפשר להחזיר את המצב לקדמותו מבלי להמתין זמן רב, מבלי להוציא כסף רב. הרבה יותר יעיל, הרבה יותר מהיר. תהליך זה מתאים להתמודדות עם נזקי הצפה או נזילות גם בבתים פרטיים, גם בדירות מגורים, גם במבנים המיועדים לשימור או לשיקום וכן במפעלים ובכל מקום שבו זוהו נזקי מים.

יבשנים לריצוף ואמצעים מתקדמים נוספים לייבוש תת רצפתי

את צורת הייבוש חשוב להתאים לרמת הלחות שברצפה ולמיקום שבו זוהו מים שנלכדו תחת הריצוף. ניתן לבצע את הפעולה בכל מיני שיטות, שפועלות לפי הצורך, אפילו במקביל. בין היתר ניתן להפעיל יבשנים לריצוף – שמסוגלים להתמודד עם הרטיבות שחדרה למרצפות ולמשטחים שונים. ניתן להוסיף גם מפזרי חום ייעודיים, שנועדו לפזר את החום שמעודד את היפלטות אדי המים שמתאדים, לאוויר. לפי הצורך, ניתן להוסיף ייבשני עיבוי וכן גם מכשירים שנקראים מפוחים רדיאליים. את הייבוש ניתן לבצע גם בעזרת צנרת ייחודית שמייעלת את פעולת הייבוש תוך שימוש בשלל הטכנולוגיות המתקדמות הללו. את הייבוש יש להפעיל בשיטת המחזורים, כלומר מתכננים מחזוריות ייבוש שמופעלת על פי הצורך, בתיכנות מוקפד ומראש.

עובש - איתור ואבחון 

מהו עובש?

עובש הוא פטרייה המתפשטת באמצעות נבגים והוא גדל על צמחים, סיבי בד, מזון וכו'.
העובש הנוצר בתוך הבית מתפתח בקלות בתנאי לחות.
המקומות השכיחים בבתים ובמבנים בהם העובש גדל, הינם:
במערכות האוורור ובסננים, בקירות ובתקרה, ברצפה, בשטיחים, בבגדים, באבק ובמוצרי מזון.

עובש יתפתח בביתכם בכל הזדמנות שתתאפשר לו!

רטיבות ברצפה, בתקרה ובקירות הבית הנגרמת מנזקי צנרת או חדירות מי גשם וחוסר אוורור, עלולה לגרום להתפתחות לא רצוייה של עובש, חיידקים, פטריות ולחות יתר בבית ולהתפשט לאזורים שלא נפגעו. אלה גורמים לא רק לריח רע, אלא גם מהווים סכנה לבריאות! ופוגעים באיכות האוויר.

הפרש הטמפרטורה בין קירות החזית הקרים ובין הקירות הפנימיים המחוממים - במיוחד בימות החורף הקרים, יוצר מצב של עיבוי והזעה, אדי מים וטיפות זעירות ולאחר מכן מתווסף העובש במרקם השחור או הירוק.

אבחון עובש במבנה

חשוב לאבחן את סוג העובש ורמת הימצאותו במבנה על ידי דגימות עובש הנשלחות למעבדות בארה"ב.

יש לבצע בדיקה לאיתור מוקדי רטיבות ונזילות ע"י סריקה תרמית ואיתור מוקדי הרטיבות.

לקיחת דגימות לחות למעבדה לצורך בדיקת רמת הלחות.

עובש בבית עלול להיות מסוכן לבריאות שלך!

העובש גורם לאלרגיות וזיהומים בדרכי הנשימה, חשיפה ממושכת לעובש עלולה לגרום לבעיות בריאות קשות, לכן חשוב לזהות סימנים וסימפטומים לפני שיהיה מאוחר מדי, כגון: עייפות, כאבי ראש, קושי להתרכז, חולשה גופנית, החרפת אסטמה, אף סתום או נוזל, שיעול או קוצר נשימה, חוסר תיאבון וכו'.

שלבי הטיפול בעובש

חברת אינפרטק מבצעת אבחון לסוג העובש ורמת הימצאותו במבנה, בהתאם לממצאים ניתנות המלצות לטיפול בתופעה. השלבים העיקריים הינם:

 • איתור מקורות נזילה או רטיבות
 • לקיחת דגימות לחות למעבדה 
 • לקיחת דגימות עובש למעבדה בארה"ב
 • ייבוש החול/סומסום מתחת לריצוף על ידי מכשירי ייבוש
 • טיהור מכני או כימי של האוויר ומשטחים שנפגעו

 

חברת אינפרטק מציעה טיפול במגוון בעיות במבנה, כגון:

שיקום נזקי מים, שאיבת הצפות, שיקום לאחר הצפה, שיקום מבנים, ייבוש רטיבות ברצפה, ייבוש חול רטוב, ייבוש מים כלואים, בדיקת אחוזי לחות, שאיבת סומסום, בדיקת מעבדה, טיפול ברטיבות קפילארית, אבחון עובש, איתור עובש.